Kirjastot ja kulttuurihyvinvointi, osa 2
- 01.09.2026
- 12:00 - 15:15
- Teams
Alueelliset kehittämiskirjastot ja Lupa- ja valvontaviraston kirjastotoimi järjestävät yhteistyössä webinaarin kirjastojen roolista kulttuurihyvinvointityössä. Tilaisuus on jatkoa aluehallintovirastojen syksyllä 2025 järjestämälle koulutukselle. Webinaarissa kuullaan puheenvuorot kirjastoista kuntien kulttuuritoiminnan kumppaneina ja lukemisen hyvinvointivaikutuksista eli vaikutuksista aivoihin. Lisäksi tilaisuudessa esitellään kolme menetelmää, palvelua tai toimintamuotoa, joilla kulttuurihyvinvointia voi kirjastossa edistää. Koulutuksen tavoitteena on edelleen syventää ymmärrystä kirjastoista kulttuurihyvinvoinnin toimijoina ja tarjota esimerkkejä, joita voi omassa kirjastossa ottaa käyttöön tai soveltaa.
Kohderyhmä
Kaikki kirjastolaiset ja muut kulttuurihyvinvoinnista kiinnostuneet
Ohjelma
- 12-12.15 Tilaisuuden avaus, Marko Ojala, Lupa- ja valvontavirasto
- 12:15-12:45 Kirjastot kuntien kulttuuritoiminnan kumppaneina, Marika Puntala, Etelä-Pohjanmaan liitto
- 12.45-13.15 Lukemisen vaikutus aivoihin, Minna Huotilainen, Helsingin yliopisto
- 13.15-13.30 Tauko
- 13.30-14.30 Esimerkkejä kentältä:
- Kirjallisuusterapian menetelmiä kirjaston käyttöön, Pirkko Ilmanen, Espoon kaupunginkirjasto
- Taide kutsuu vuoropuheluun – Keskusteleva kuvantarkastelu kirjastoissa, Karoliina Arola ja Inka Yli-Tepsa, Ateneum sekä Noora Oluikpe, Lahden kaupunginkirjasto
- Lukulähettitoiminta ja Omakirjasto, Janna Peltola, Turun kaupunginkirjasto
- 14.30-14.40 Tauko
- 14.40-15.10 Keskustelu
- 15.15 Tilaisuus päättyy
Muut tiedot
Tilaisuus järjestetään Teamsissa. Webinaari tallennetaan ja se on katsottavissa kaksi viikkoa. Linkki tallenteeseen lähetetään ilmoittautuneille. Muutokset ohjelmaan ovat mahdollisia.
Lisätiedot ja ilmoittautuminen
Lisätiedot: Marko Ojala, marko.ojala@lvv.fi
Ilmoittautumiseen liittyvät kysymykset: Kristiina Hoikka, kristiina.hoikka@rovaniemi.fi