Siirry sisältöön
Kädet yhdessä.

Valmentava johtaminen – Verkkovalmennus Uudenmaan kirjastojen esihenkilöille

  • 05.12.2025
  • 00:00 - 23:59

Valmentava johtaminen on ihmisläheinen ja vuorovaikutteinen tapa johtaa. Siinä keskiössä on kuunteleminen, kysymysten esittäminen ja yhdessä ajattelu. Valmentava esihenkilö tukee tiimiään kasvamaan, oppimaan ja ottamaan vastuuta – arkijohtamisen keinoin.

Mitä saat verkkokurssilta?

  • Oivalluksia ja työkaluja omaan esihenkilötyöhön
  • Käytännöllisiä harjoituksia ja tilanteita, joita voit hyödyntää suoraan työssäsi
  • Mahdollisuuden osallistua kahteen ryhmäcoaching-tapaamiseen kollegoiden kanssa
  • Itsenäisesti suoritettava verkkokurssi, joka kulkee mukanasi ajasta ja paikasta riippumatta

Kurssin suorittaminen

Kurssille ilmoittauduttuasi saat ensin ilmoittautumisvahvistuksen ja noin kahden arkipäivän kuluessa linkin kurssialustalle. Voit aloittaa kurssin suorittamisen heti omaan tahtiisi. Kurssin menee arviolta noin 8-10 tuntia, noin reilun tunnin erissä. Kurssi sisältää lyhyitä videoita, harjoituksia ja itsereflektioita, joita voi tehdä heti tai myöhemmin. Kurssin suorittamiseen voi varata itselleen vaikka tunnin viikossa, joka viikko tai joka toinen viikko. Kurssiin kuluvaan aikaan vaikuttaa kuinka pitkän ajan esimerkiksi itsereflektioihin haluaa käyttää. Kurssia on käytettävissä 30.6.2026 saakka.

Miksi esihenkilön kannattaa hyödyntää valmentavan johtamisen taitoja?

Valmentava johtaminen tukee sekä tiimin että esihenkilön onnistumista. Se auttaa rakentamaan luottamusta, vahvistaa vuorovaikutusta ja lisää työn merkityksellisyyden kokemusta. Kun esihenkilö kuuntelee, kysyy ja kannustaa oivaltamaan itse, tiimin vastuunotto, motivaatio ja oppiminen kasvavat. Samalla myös esihenkilön rooli selkeytyy ja arjen johtaminen kevenee. Valmentava ote ei vaadi isoja muutoksia – pienetkin tavat kohdata ihmiset voivat tehdä suuren eron.

Ryhmäcoaching

Osallistujilla on mahdollisuus osallistua etäyhteydellä kahteen ryhmäcoaching tapaamiseen. Tapaamisten ajankohdat:

  • Ryhmä 1:
    • ke 26.2.2026 klo 13–15
    • to 26.3.2026 klo 13–15
  • Ryhmä 2:
    • to 26.2.2026 klo 13–15
    • ke 29.4.2026 klo 13–15

Ilmoittautuminen

Kurssi on suunnattu Uudenmaan yleisten kirjastojen esihenkilöille

Ilmoittaudu oheisesta linkistä ja valitse kuntasi. Jokaiselle kunnalle on alustavasti yksi paikka kurssille. Jos kunnasta ilmoittautuu useampi, seuraavat ilmottautuvat varasijalle. Varasijat täytetään 16.12. alkaen.

Kun ilmoittautumisesi on hyväksytty, saat pääsyn Valmentava johtaminen -verkkokurssille, jonka voi suorittaa omaan tahtiin. Kurssi on käytettävissä 30.6.2026 asti.

Valmentaja

Kurssin vetää Tarja Eloranta (KM Future / Coachaas), kokenut valmentaja ja valmentavan johtamisen sanansaattaja, joka on erikoistunut esihenkilötyön kehittämiseen, dialogiseen johtamiseen ja ryhmien tukemiseen muutoksessa.

Tarjan valmennuksissa yhdistyvät selkeys, käytännöllisyys ja inspiroiva ote.

Tule mukaan kehittämään omaa johtajuuttasi – kirjastojen tulevaisuus rakentuu arjen vuorovaikutuksesta!

Kurssin sisältö tarkemmin:

Viisi moduulia, 2 ryhmätapaamista keväällä 2026 Voit aloittaa kurssin jo joulukuussa 2025 omassa tahdissasi. Ilmoittautumisen jälkeen saat linkin verkkokurssialustalle.

Moduuli 1:

Johdanto aiheeseen

Mitä on valmentava johtaminen?

Perusperiaatteet

Luottamus ja psykologinen turvallisuus

Johtajan rooli valmentavana johtajana

Hyödyt tiimille ja johtajalle itselleen

Harjoitteet

Moduuli 2:

Merkityksellinen keskustelu

Kuuntelun taidot johtamisessa

Kysymysten kautta oivalluttaminen

Growmalli

Harjoitteet

Moduuli 3:

Vastuullinen oppimisen ja kehittymisen johtaminen valmentavalla

tavalla

Valmentava johtaminen erilaisissa työvuoden tilanteissa

Pikacoaching arjessa

Palaute valmentavalla tavalla

Moduuli 4:

Valmentava johtaminen tuloksellisuuden tukijana.

Valmentavan johtamisen vienti omaan työhön, mitä pitää

huomioida?

Moduuli 5:

Palautekysely

Oman oppimisen arviointikysely

Tulosten yhteenveto

Oma kehittymissuunnitelma jatkolle

Muita vastaavia tapahtumia